Návštěva Sociálně psychoterapeutické dílny Meclov- 13. 2. 2014

Cíl exkurze: Seznámení žáků se zařízením poskytujícím služby klientům s psychiatrickými diagnózami a nebo po léčbě závislostí

Účastníci exkurze:

Učitelky: T. Krupková

J. Korecká

Žáci: Andrlová, Feil, Herejková, Volfíková, Vránová, Horváthová, Ježková, Kalousová

Ráno jsme se sešli na vlakovém nádraží v Horšovském Týně. Vlakem jsme dojeli do Meclova. Zde jsme chvilku hledali zařízení Plzeňské Charity, Našli jsme několik budov v blízkosti kostela a fary. V jedné z nich se nachází dílna pro uživatele, kteří mají různá onemocnění, pro která nemohou vykonávat práci v běžném prostředí. (Epilepsie, různé psychiatrické nemoci, nebo při doléčení závislostí – gemblerství, drogy...)

Přivítaly nás dvě pracovnice Charity a ochotně nás provedly dílnou. Přítomno bylo asi 9 uživatelů. Někteří zde bydlí (asi 10 – 11 klientů) a jiní dojíždějí z okolí. Pracovní dobu mají od 9.00 do 15.00 hodin. Jsou rozděleni podle závažnosti onemocnění do několika skupin.

Vyrábějí zde krásné dárkové předměty, které potom prodávají na různých akcích. Krásné byly výrobky ze dřeva, rámečky, domečky pro hmyz, tužkovníky, atd. Zaujalo nás také tkaní koberců a oděvních doplňků. Jeden z klientů ručně maloval barvami na textil na plátěné tašky.

Po zajímavé přednášce jsme se rozloučili a poděkovali za zajímavé vyprávění. Protože jsme zde nemohli zůstat a vyzkoušet si různé výtvarné techniky, jak bylo původně domluveno (nebylo zde dost místa), rozhodli jsme se, že zpátky půjdeme pěšky. Sluníčko a počasí nám přálo a tak jsme den zakončili procházkou do Horšovského Týna.

Závěr: Exkurze proběhla bez obtíží, žáci se seznámili s novým zajímavým prostředím, které poskytuje sociální služby klientům s různým onemocněním.

Zpracovala: Jitka Korecká

dílna