Exkurze – keramická výroba II. na zámku v Horšovském Týně

23.10. 2014 jsme se s žáky druhého ročníku keramické výroby zúčastnili prohlídky zámku v Horšovském Týně, konkrétně okruhu purkrabství, jízdárny, prádelny a ukázky řemesel.

V jízdárně jsme obdivovali kočáry, saně, kočárky a kola – velmi důmyslně vyrobeném a dokonce s vyhřívanými sedačkami. Dověděli jsme se legendu o bílé paní a vlkodlakovi a a mnoho zajímavého ze života střední vrstvy i šlechty.

V purkrabství jsme prohlíželi podmalby na sklo a malovanou keramiku – fajáns a majoliku, včetně porcelánu. Znalost těchto sbírek je pro žáky keramické výroby velmi důležitá pro dokreslení představy a teoretických znalostí předmětů technologie a keramických materiálů, historie keramiky vůbec.

V černé kuchyni nás zaujaly formy na pečení perníku a kovové reliéfní kleště na zdobení sušenek. Napadlo nás, že bychom mohli pro zámek Horšovský Týn, vyrobit z keramiky odlitky a otlaky těchto forem, které by ukázky skvěle doplnily. Náš návrh se setkal s pozitivním ohlasem. Nápad byl doplněný v prádelně, kde jsme objevili velké raznice na modrotisk. Těmi bychom mohli se žáky vytvořit pozitivní tisk vzorů, tak jak vypadaly na oděvu.

Už se těšíme na spolupráci a příležitost pracovat s takovými poklady, jaké jsme na zámku pro svoji práci objevili.

Zpracovala: MgA. Marcela Jeřábková

Zámek Horšovský Týn