Workshop  C´EST LA VIE

Dne 12.11.2014  pro žáky 1. ročníků Odborné školy  Horšovský Týn se uskutečnil workshop „C´EST LA VIE aneb takový je život“ (trénink sociálních kompetencí), který byl organizován lektory společnosti Člověk v tísni, o.p.s. Plzeň. Workshop byl tematicky zaměřen na získávání sociálních kompetencí žáků a rozvoj dovedností potřebných pro budoucí samostatný život. Workshop trval zhruba 4 hodiny. Na začátku hry každá čtyřčlenná skupina se měla dostavit, stejně jako v životě, nejprve na úřad, kde si zažádali o občanský průkaz. K průkazu dostali navíc 5 tisíc korun do začátku. No a potom vybrat správnou strategii do života.

Ve hře bylo několik stanovišť, kam mohli hráči zavítat – vzdělání, škola, rekvalifikace, bydlení, zaměstnání, úřad práce a herna.

Účastníci hry měli se zorientovat v systému různých úřadů, různých typů smluv, vyzkoušet si pohovor u zaměstnavatele či pohovor u přijímacího řízení a vyplnit úřední tiskopisy. Žáci měli za úkol nasbírat co nejvíce bodů, které se jim sčítali.

Ve hře totiž nešlo o peníze, ale o situace, které by mohly vést k vážným životním obtížím. Byli tu i žáci, kteří dokázali prohrát i několik tisíc a pak neměli na zaplacení nájmu nebo nedokázali zvolit správnou strategii ve výběru profese.  Během workshopu došlo i k těžším situacím jak správně napsat životopis nebo vyplnit tiskopisy na úřadu.

Na stanovišti vzdělávání, škola a rekvalifikace měli žáci možnost studovat a zvýšit si tak svou kvalifikaci. Velice úspěšná byla děvčata z oboru PS, PV a ZAP Petra Veselá, Lucie Hodinová, Daniela Lehmannová a Pavla Duspivová.

Na základě výběru správného výběru oboru Kadeřnictví děvčata vyhrála s největším počtem bodů.

No a jak hodnotí celou hru žáci? Odpověď najdete na obličejích žáků na níže vložených fotografiích.

Zpracovala: Mgr. Z.Šimáčková

Workshop