Exkurze KV Steatit

V úterý 13. 12. proběhla pro žáky druhého ročníku oboru keramická výroba exkurze ve firmě STEATIT s.r.o. v Klenčí pod Čerchovem. Steatit se zabývá výrobou technické keramiky jako například: pojistková pouzdra, izolační korálky, keramické nosníky, svorkovnice, topná tělesa, svářecí kroužky, keramiku pro slévárenství, trubky a tyče, izolátory a další.

Viděli jsme sklad surovin, celý komplex úpravy surovin od bubnových mlýnů přes čerpadla a kalolisy, míchače a vakuolisy až po rozprašovací sušárnu. Ve vyráběcím oddělení jsme pozorovali při práci hydraulické lisy, broušení, soustružení a vrtání pomocí kovových matric a šablon. Byli jsme v sušárně výrobků, ve skladech a u glazovací linky. Nejzajímavější bylo sledovat přípravu pecních vozů s výrobky před vjezdem do průběžné- tunelové pece. Komorové i tunelové pece mají ekologické výměníky, kde se spaliny z pecí znovu přepalují na 1000 stupňů, tak se do ovzduší dostává pouze čistý teplý vzduch. Měli jsme možnost sledovat balení a expedici výrobků. Z každého oddělení jsme dostali vzorek materiálu a výrobků, který budeme používat při výuce předmětů technologie a keramické materiály.

Tato exkurze byla jednou z nejpřínosnějších. Žáci dokáží popsat celý složitý proces přípravy, úpravy a výroby nejen technické keramiky.

Exkurze KV Steatit