Ukázka práce s dlabačkou – konstrukce žebříku

4. 3. 2015

ZŠ a MŠ Domažlice

Lektor začal výklad historií dlabání během vývoje tesařského oboru, kdy v minulém století veškeré dlaby tesaři vykonávali ručně bez strojů. Dnes máme na tento druh práce řetězovou dlabačku, která vykoná tu samou práci v daleko kratším čase.Lektor ukázal žákům ZŠ dovezenou řetězovou dlabačku, na které popsal její části. Proběhla ukázka práce dlabačky, kdy přihlíželi žáci ZŠ i SŠ. Žáci SŠ upnuli hranol k tesařské koze, kde dlab dělali ručně dlátem a tesařskou paličkou, a soupeřili s lektorem, který samozřejmě použil řetězovou dlabačku. Do vydlabaných otvorů se poté vložili opracované latě, se kterými vyhotovili žebřík. Žáci ZŠ mohli také posoudit, jak nám elektrické stroje (v našem případě řetězová dlabačka) usnadňuje práci v praxi.

Konstrukce žebříku