Průvod Lucek v naší škole

průvod lucek  Na 13. prosinec připadá svátek svaté Lucie.
  V českých zemích navštěvoval vesnické chalupy o svátku sv. Lucie průvod masek, které vedla dívka převlečená za sv. Lucii. V každém kraji vypadaly Lucky trochu jinak. Byly zahalené do bílých plachet, na tváři měly ptačí masku s velkým zobákem, kterým se dalo i klapat. Jinde masce stačil pomoučněný obličej. Tento den byl ženským svátkem a všude platil přísný zákaz předení lnu. Neposlušné přadleny trestala Lucie nebo ženy převlečené za "Lucky". Lucky také kontrolovaly, jak je uklizená domácnost, a trestaly děti, které se v době adventu nepostily.

Oblečeny do bílého, se škraboškami na obličeji, metlami i košíčkem vyšla děvčata z II. stupně naší školy na svoji obchůzku. Bílá barva symbolizuje panenskou čistotu sv. Lucie, která svůj život zasvětila křesťanské víře a Bohu, za což byla i krutě potrestána.  Stala se patronkou švadlen, krejčích, kočích i dalších řemesel. Na obrazech bývá tato světice zobrazována s dýkou v hrdle.

„Lucky“  „prošmejdily“ každý kout, dívaly se, jestli je uklizeno, vyšlehly nepořádníky a odměnily děti pořádné.

Více informací o tradici svátku sv. Lucie zde.