Výlet 6. třída - Rýzmberk

Výlet 6. třída - na Rýzmberk 29. 5. 2018

V úterý 29. 5. 2018 si šestá třída vyrazila na pěší výlet na zříceninu hradu RÝZMBERK. Všichni žáci statečně na hrad vyšplhali ze Starého Dvora. Byl to, podle Aničky, pořádný kopec. Odměnou bylo drobné pohoštění a krásný výhled z věže. Apolena, místní strašidlo, nás nedostihla ani na zpáteční cestě do Kdyně.

výlet 2

O Apoleně

Vypravuje se, že zde žila dcera hradního pána jménem Apolena. V krutosti si prý nezadala s lapky svého otce, ráda se zúčastňovala loupežných výprav, které vedl, ba sama je podněcovala.  Jednoho dne si vyhladovělý myslivecký mládenec Jan utrhl na hradě jablko. Apolena ho přistihla a dala mu facku. Jan ji chytl a pevně stiskl, že sotva dech popadala. Pak odešel, ale Apolena za ním poslala ozbrojence, kteří ho chytli a vsadili do hladomorny.

Jan nezemřel. Do okénka se prodrala větev staré jabloně a nabízela mu velký šťavnatý plod. Jan jablko utrhl, šťastný, že mu alespoň o pár hodin prodlouží život. Jaké však bylo jeho překvapení, když následujícího rána se na snítce červenalo další ovoce. Tak to potom chodilo den co den, jablka zaháněla žízeň i hlad.“

Apolena však strádala, nemohla jíst ani spát. Brzy se ocitla na smrtelné posteli a zpovídala se ze svých hříchů. Nezapomněla ani na nespravedlivé uvěznění Jana a poprosila kněze, aby Jana pohřbili. Apolena už se nedozvěděla, že její vězeň útrapy hladomorny přežil, protože zemřela.

Apolena však nenašla po smrti klidu. Stihla ji kletba – jednou za rok vstává z hrobu, v ruce drží rudé jablko a bloudí hradem. Prý hledá mládence, který si od ní vezme jablko a tím ji vysvobodí. Je to trest za její kruté chování a pýchu.

Datum vložení: 25. 6. 2018 23:35
Datum poslední aktualizace: 2. 5. 2022 21:22