ZŠ speciální

Kde se škola nachází?

• Základní škola speciální se nachází v budově v ulici B.   Němcové, která pochází z roku 1913. Pro školské účely byla zrekonstruována v létech 1995-1996. Máme k dispozici 5 tříd, z nichž jedna je umístěna v budově základní školy, v Nádražní ulici a 1 oddělení školní družiny.

Pro jaké žáky naše škola je a jak probíhá vyučovací proces?

• Vzdělává žáky s mentálním a kombinovaným postižením a žáky s poruchami autistického spektra.

Kdo zajišťuje výuku žáku?

V každé třídě jsou vždy dva pedagogičtí pracovníci. Třídní učitelka a asistentka. Výuka probíhá individuální formou s individuálním přístupem. Výhodou je malý třídní kolektiv a rodinné prostředí. Snažíme se naučit žáky adekvátnímu chování v různých situacích, orientaci v okolním prostředí a co nejvyšší míře dosažení maximální samostatnosti a nezávislosti na péči druhých osob. Jedním z úkolu je také vybavit žáky triviem základních dovedností a vědomostí. Znamená to naučit je číst, psát, počítat. Pro většinu z nich je jeho zvládnutí velmi náročné, ale má pro ně velký význam v jejich dalším životě.

Na základě speciálně pedagogické a psychologické diagnózy je každoročně pro každé dítě vytvořen individuální vzdělávací plán, který respektuje jeho mentální a vývojovou úroveň, zdravotní a psychický stav a typ postižení.

Nedílnou součástí školní výuky je také kondiční jízda na koni a relaxační cvičení ve vířivce. K dispozici je tělocvična s rehabilitačními pomůckami a školní zahrada vybavená dětským hřištěm s posilovacími prvky.

Mezi pravidelné aktivity patří také účast v projektech školy, návštěva divadelních představení, koncertu, výstav a kulturních akcí, oslava Dne dětí, školní besídky a prezentace prací našich žáku na nejrůznějších výstavách pořádaných naší školou.

Jaké prostory a vybavení máme k dispozici?

Kromě třídy máme k dispozici společnou hernu, kam chodíme cvičit, zpívat, hrát si a promítat. Herna je vybavena míčkovým bazénem, speciálním rotopedem, klavírem, projektorem a velkým promítacím plátnem. Do patra budovy některým dětem pomáhá schodišťová sedačka. V přízemí se nachází rehabilitační vana a také zde máme vlastní jídelnu a kuchyň. Jidlo dovážíme ze základní školy. U budovi školy je prostorná zahrada, na které bylo v roce 2014 vybudováno nové hřiště. Škola má k dispozici také dvě školní auta, která zajišťují svoz a odvoz dětí (dle kapacity vozů a možností rodiny lze dítě do školy a ze školy vozit).

ZŠ speciální

oblačno 9 °C 1 °C